Мотивиращ гост лектор за събитие - историята на успеха или успех с история?
Всяка агенция или организатор на събития със сигурност има презентация тип каталог за мотивиращи лектори. И със сигурност при планирането на нова събитийна концепция всеки се е сблъсквал с усещането, че опциите са изчерпани, че всички спортисти вече сме ги канили и че има дефицит на безспорни авторитети.
Множество статии ни дават насоки как да изберем подходящия гост, как това е разковничето към успешния формат, защото важните за нас послания могат да бъдат подкрепени от чуждия пример и адресирани така, че още по време на лекцията (или най-късно на следващия ден) всеки участник ще преживее силна лична трансформация и ще започне да прави чудеса от храброст на работното си място. Материалите с лекота редуват фрази като „възможност да ангажират и вдъхновят аудиторията“, „адресират ясни послания за действие“ или „имат неподправена харизма, която се свързва с публиката“.
Но как се случва в действителност селекцията и изборът на мотивиращ лектор?
В началото бе…брифът на клиента, базиран на кратки изисквания:
- Да го каним за първи път.
- Името да е познато на поне 90% от аудиторията. Останалите 10% са чуждестранният мениджмънт на компанията, което обяснява незнанието ми. Освен ако не говорим за Христо Стоичков, разбира се.
- Да е с безупречна репутация.
- Да не рекламира конкурентен бранд.
Оказва се, че независимо дали събитието е за управляващия мениджмънт, за търговския или производствен отдел, за компания с outsource профил, дигитални експерти или банкови служители, селекцията на база на тези очаквания винаги се движи по един и същ начин:
- Известен спортист - традиционно спортистите държат първото място в селекцията. Успехът там е най-очевиден, особено ако целокупният народ с гордост е пял и плакал поне няколко пъти химна на Републиката по време на церемония по награждаване. Точки 1 и 2 от изискванията на клиента се покриват директно, 3 понякога е под въпрос, а 4 - по-скоро изключение.
- Телевизионен водещ или продуцент - в епохата на интернет, телевизията продължава да утвърждава успешни или поне известни имената. Познатото от екрана лице вдъхва сигурност, дава гаранция, че този човекът може да говори пред публика и ако не се препънем в репутацията или рекламата за конкурентен бранд, най-вероятно ще минем и летвата на хонорара, защото често при спортистите той е по-висок от колкото при телевизионните продуценти.
- Собственик на успешен бизнес или другата крайност „малкият човек с голямата история“ - тук вече е огромното поле от възможности, които все още трудно и рядко пробиват пред клиенти, залагащи на сигурно. Просто, защото излизат извън периметъра на точките от 1 до 4. На историите на такъв тип хора дължат известността си алтернативни формати като „Лига на разказвачите“ и Fuck up nights, но за корпоративни събития все още подобен избор е прецедент.
Какво превръща една известна личност в подходящ мотивиращ гост за събитие?
Преди всичко автентичността. Но личната такава, не само професионалната, която е направила името познато, постиженията - впечатляващи и мотивиращи, а хонорарът за участие – обоснован.
Автентичността, която разкрива личността зад успеха, духът зад резултата и искрените истории зад публичния имидж. Опитът показа, че внимание печелят само искрените. Онези, които без притеснение говорят за собствената си трансформация. За страха и провала, а не за триумфа. За пътя, а не за върха. Точно в тази тънка разлика се крие истинското вдъхновение. Мотивиращи са само тези, които идват, за да разкажат историята, стояща зад техния успех, а не историята на успеха. Разлика, която се усеща.
Създайте собствени критерии за селекция и работа с мотивиращ лектор:
1. Търсете човека - не просто известното име, а Човекът с история, с лична харизма и действителна трансформация, който независимо дали говори пред публика или тича сутрин в парка, го прави с вътрешна убеденост и това си личи. Само такъв човек може да превърне тема на събитие в достоверно и ярко послание.
2. Не пренаписвайте историята за целите на събитието - ако сте избрали правилния човек няма да ви се наложи да пренаписвате историята, за да се впише в посланията на събитието. По-важно е да очертаете подходящите примери в нея, от колкото да вмените използването на фрази, които може да са в унисон с темата на концепцията, но не и в унисон с неговата личност и история.
3. Направете предварителна среща, но не искайте предварително подготвено изказване или презентация - мотивиращият гост е част от събитието точно, за да бъде отличим. Той няма нужда от темплейт, а съгласуването на ключови точки от неговото изказване е обида към автентичността. Ако имате съмнения, по-добре не го канете.
4. Не се страхувайте - ако мотивиращият лектор има пиперлив език или примери, които излизат от рамките на общоприетия норматив. Отново опитът показва, че това, което буди притеснение в организатора, често се приема най-силно от аудиторията. Именно контрастът прави посланията силни, историята автентична, трансформацията убедителна, а човекът разпознат като такъв. Ярък пример затова е ултра маратонецът Краси Георгиев, с когото имахме честта да работим за едно от последните ни събития, наречено „2020 Презареждане“: https://keyexpertsgroup.com/bg/portfolio/121/prezarezhdane-v-deystvie. Хора като Краси показват, че зад необикновените истории често стоят обикновени неща като дисциплина, осъзнаване, човеколюбие и смелост. Ценности, върху които се градят успешните лични, но и професионални истории, заложени там в началото - при брифа на клиента.


